7 Adımda Erasmus Stajı için Nasıl Hazırlanılır?

Erasmus stajı yapmaya karar veren her öğrenci için karar vermek kolay, Erasmus stajı ayarlamak zahmetli iştir. Eğer nereden başlayacağınızı biliyorsanız aslında Erasmus stajı ayarlamanın da aslında zor olmadığını asıl zor olanın hangi ülke ve hangi pozisyon olduğuna karar vermek olduğunu fark edeceksiniz. 7 ayrı başlık ile Erasmus stajı için neler yapacağınızı adım adım belirleyin.

1. Erasmus stajı için hangi ülkeye gitmek istiyorsun?

İlk adım hangi ülkede Erasmus stajı yapmak istediğine karar vermen çünkü küresel dünyada bir çok alanda iş imkanı bulmak mümkündür. Sana düşen ise hangi ülkenin sana hitap ettiği, hangi kültürün senin adaptasyonunu kolaylaştıracağıdır. En az iki ay, en fazla ise on iki ay boyunca yapacağın Erasmus stajının seni bir adım ileriye götürebilmesi için gideceğin ülkede mutlu ve tam motive olman gerekiyor. Karar verirken en az iki ülke belirlemeni tavsiye ederim. Bu durum senin daha kolay Erasmus stajı ayarlamanı sağlayacaktır.

2. Erasmus stajı hangi pozisyonda ya da hangi alanlarda yapmak istiyorsun?

Erasmus stajı için hangi pozisyonlarda çalışmayı hayal ediyorsan, bu alanlarına bir kenara yaz. Ardından bu alanların veya pozisyonların ortak noktalarını bulmaya çalış. Çünkü çalışmayı hayal ettiğin alanlara uygun olacak şekilde özgeçmiş ve niyet mektubu hazırlamasın. Her pozisyona uygun niyet mektubu veya özgeçmiş hazırlamak çok kolay olmayacağı için ortak değerler bir alana karar vermen en iyisi olacaktır.

3. Erasmus stajı incisi; özgeçmiş ve niyet mektubun hazır mı?

Erasmus stajı için özenli bir özgeçmiş ve neyi hedeflediğini anlatan bir niyet mektubu yazmalısın. Erasmus stajını yurtdışında yapacağın için bu iki belgeyi de İngilizce hazırlamalısın. Özgeçmişini hazırlarken infografik özgeçmiş örneklerini incelemeni tavsiye ederim. Dünya’nın bir çok yerinden senin gibi Erasmus stajı arayan öğrenciler arasından sıyrılmana yardımcı olacak güzel bir yöntem olacaktır. Niyet mektubuna içinse internet üzerinden araştırma yapabilirsin. Bununla ilgili bir çok örnek var. Bu örnek taslaklardan ilham alarak kendi niyet mektubunu yazman en iyisi olacaktır. Eğer doğrudan internet taslağı üzerinden niyet mektubunu değiştirirsen senin gibi anadili İngilizce olmayan bir çok aday Erasmus stajyeri ile aynı tuzağa düşebilirsin. İşini şansı bırakmamak adına niyet mektubunu kendi İngilizce yeterliliğinle yazman çok daha verimli olacaktır.

4. Erasmus stajı için ilgili web sitelerini buldun mu?

Erasmus stajı bulabileceğin bir çok website var. En çok kulllanılanı ise Erasmus Intern  websitesidir. Kolayca üyelik oluşturup, hemen karar verdiğin ülkeleri kapsayacak şekilde istediğin pozisyon ya da sektörde staj ilanlarını incelemeye başla. Hatta bu inceleme sırasında çok fazla üzerinden durulan bir beceri/yetenek var ise, kendi özgeçmişinde bu kısımları ön plana çıkarırsan Erasmus stajını kapma şansın artacaktır. Hayal ettliğin pozisyonlara tek tek başvur ve her birine özgeçmişinle birlikte niyet mektubunu gönder. Ufak bir detay; bazı şirketler seninle Skype ya da Whatsapp Araması yapmak isteyebilirler. Hiç endişelenme, senin gibi bir çok adaya yapıyorlar. Kendin ol ve rahat hisset. Eğer telefonda bile konuşurken çekinirsen o insanlarla nasıl çalışıyor olabilirsin, değil mi? Bir de dilersen kendini tanıtma, okuduğun bölümden bahsetme ve neden o şirketin o pozisyonuna seçtiğine dair kısa bir önyazı hazırlayabilirsin kendine. Böylece sana gelecek görüşme talebi olursa hazırlıklı olmuş olursun.

5. Erasmus stajı için vize türüne uygun evraklarını hazırlamaya başladın mı?

Erasmus stajı bulmak için harcadığın süre kadar da bir diğer vaktini alacak şey ise vize hazırlık sürecindir. Erasmus stajı için karar verdiğin ülkeye göre bu süreç ve vize dökümanları değişecektir. Eğer şanslı isen üniversitenin Erasmus Ofisi sana yardımcı olacaktır, eğer tam tersi söz konusu ise üzülmeni istemem çünkü yalnız değilsin. Genelde kendin her şeyi halletmen gerekiyor. İstediğin ülkenin facebook gruplarına üye olarak danışmanı tavsiye ederim. Bir de üniversitende senden önce Erasmus stajı yapmış öğrenciler varsa onlar da eminim ki sana yardımcı olacaktır.

6. Erasmus stajı için İş İngilizcesi üzerine çalıştın mı?

Belki de bir çoğumuzu endişelendiren diğer detaylardan biri de erasmus stajında kullanacağımız İş İngilizcesi. Kimisi için bu göz ardı edilebilir oluyor, zaten hallederim düşüncesi ile. Benim tavsiyem ise Youtube üzerinden İş İngilizcesi üzerine kendinizi geliştirmenizdir. Bir iş emaili nasıl hazırlanılır, bir iş yeri izin emaili nasıl hazırlanılır ya da size gelen bir emaile en sade ve en etkileyici şekilde nasıl yanı atabileceğinize dair kalıp cümleler üzerine yoğunlaşın. Stajınızda size verilen görevleri anlamak ve nitelikli bir şekilde tanımlamak için de İş İngilizcesi üzerine yoğunlaşmanız gerekir. Unutmayın ki, Erasmus Stajı, Erasmus Eğitimi ile kıyaslandığında oldukça farklıdır. Örneğin, Erasmus Eğitiminde dersinizde anlatılan bir konuyu anlamasanız dahi, bunu telafi etme şansınız olacaktır. Arkadaşlarınız, youtube içerikleri ya da Türkiye’de ki üniversite hocalarınızdan ipuçları alabilirsiniz. Fakat Erasmus Stajı’nda böyle bir şansınız yoktur. Size söyleneni o an anlamalısınız, ona göre reaksiyon almalısınız. Elbette işverenleriniz sizin anadilinizin İngilizce olmadığını biliyor. Size görevinizi berrak bir şekilde görevinizi anlatırken gerekirse bir bebeğe anlatır gibi anlatma gayretinde olacaktır. Endişenmeyin, ve vaktiniz varken İş İngilizcesine odaklanın.

7. Erasmus Stajı için gideceğin şehire hazır mısın?

Erasmus stajı için en son adımımız ise gideceğimiz şehire hazırlanmaktır. İş yerine en yakın nerelerde kalabilirsin? Tahmini kira fiyatları hangi aralıklardadır? Oda kiralama şansın olursa, daha mı uygun olur? Erasmus stajı için gideceğin şehirde ilk bir kaç gün için kalabileceğin en ekonomik hosteller hangileri? Bu tarz önemli soruların cevabını aramanın da bu sürecin en önemli kısımlarından biri. Erasmus Sınavı’nı geçmek ve Erasmus Stajını ayarlamanın ötesinde, tüm stajın boyunca huzurla kalacağın bir yer ayarlaman, giderlerini en ekonomik şekilde halledebilmenin yollarını bulman çok önemli. Bu aynı zamanda Erasmus Stajı için alacağın hibeyi de en yetebilecek şekilde harcamana da ortam hazırlayacaktır.

Sana en büyük tavsiyem, gideceğin şehri daha Türkiye’de iken çok iyi araştır. Bir söz var, “Türkler her yerde”, diye. O söz doğru. Sana yardımcı olabilecek büyük gönülleri olan Türkleri bularak, onların tecrübelerinden faydalanma gayretinde ol. Her ülkenin kendine göre iyi yanları ve kötü yanları vardır. Bunu en iyi orada yaşayalar tecrübe etmiştir ve sen bu iki yönüde tecrübe etmeden, bilenlerden öğrenerek daha sağlam adımlarla o ülkede tutunmaya çalış. Eğer Erasmus Stajının bir parçası olacaksan, seni inanılmaz bir serüven bekliyor. Bunu en iyi şekilde değerlendirme gayretinde ol ve her saniyenin tadını çıkar! Unutma dünyabigünlük!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir