Erasmus Programı

7 Adımda Erasmus Programı Nedir?

Dünya’nın kapısını aralayan Avrupa Birliği projesi olan Erasmus Programı aslında bir değişim programıdır. Sizleri farklı ülkelere gitmenizi sağlarken, farklı ülkelerin bireylerininde ülkenize gelmesi sağlar. Özellikle Erasmus Programı üniversite öğrencileri ve akademik personeller içindir diye düşünülse de çok daha ötesinde aslında farklı olarak Erasmus+ Programı olarak da hayatboyu öğrenme ve gençlik programı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısacası Erasmus Programı üniversite öğrencilerinin değerlendirdiği bir değişim fırsatı iken, Erasmus+ Programı kişinin yaşına ve statüsüne bakılmaksızın yeni deneyimler kazandıran bir programdır. Şayet bir üniversite öğrencisi iseniz ya da mezun olmanıza bir yıl kaldıysa, Erasmus Programını değerlendirmek için geç kalmamanızı tavsiye ederim. Neden mi?

1. Erasmus Programı ile ne yapılıyor?

Erasmus Programı

Erasmus Programı sayesinde kendi üniversitenizde okurken en az bir eğitim döneminizi en fazla ise bir yılınızı yani 12 ay yurtdışında bir üniversitede okuma şansını elde ediyorsunuz. Diğer bir alternatifiniz ise, en az 2 aylık, en fazla ise 12 aylık yurtdışı staj yapmanız için size Avrupa’nın kapılarını aralar. Erasmus Programı çerçevesinde gerekli koşulları sağladıktan sonra 12 aylık bir fırsatın elinize geçtiğini düşünün. Dilerseniz bunun bir dönemini eğitim (altı ay olduğunu varsayalım), bir dönemini de staj hakkı olarak kullanmak adına toplam 12 ayı dilediğiniz gibi değerlendirebiliyorsunuz. Erasmus Programı size aslında Avrupa’da okuma veya çalışma hakkını verir. İşte bu hakkı nasıl değerlendireceğiniz sizin elinizde.

2. Erasmus Programı için temel koşul nedir?
Erasmus Programı

Erasmus Programı başvurusu yapmanız için temelde bir üniversitenin ön lisans, lisans, yükseklisans veya doktora programına tam zamanlı kayıt olmanız gerekmektedir. Şayet akademik personel olarak Erasmus Programı’nın bir parçası olmak istiyorsanız bulunduğunuz akademik bir yıllık çalışma sürenizi doldurmuş olmanız gerekmektedir. Özellikle belirtmek isterim ki, bulunduğunuz kuruma dair hazırlanmış Erasmus Yönergesi‘ne bir göz atmanız çok daha hızlı doğru bilgiye ulaşmanızı sağlayacaktır. Çünkü Erasmus Programı temel bazı ortak koşul ve şartlar dışında üniversitelerde farklılık gösterebiliyor. Dolayısı ile bulunduğunuz üniversite adının yanında Erasmus Yönergesi yazarak ufak bir Google araması gerçekleştirmeniz en iyisi olacaktır. Erasmus Programı’na dahil olan her kurumun yönergesi bulunmaktadır. Şayet bu bilgiye ulaşamayan öğrenciler veya akademik personelin bulunduğu üniversitenin Uluslararası Ofisi birimini ziyaret etmesi en iyi başlangıç adımı olacaktır.

3. Erasmus Programı’na nasıl katılabilirim?

Erasmus Programı

Her üniversitenin öğrenciler için Erasmus Programına başvurma koşulları farklılık göstermektedir. Bazı üniversiteler dönem başında Erasmus Programı için dil sınavı yapmaktadır. Erasmus Programı için bazı üniversiteler ise sözlü mülakatlar gerçekleştirebilir yahut okuduğunuz bölümün İngilizce olması gibi durumlarla Erasmus Programı’na katılmanızı doğrudan mümkün kılabilir. Akademik personellerin ise yine üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebileceği başvuru koşulları olduğunu bilmeleri gerekir. Bazı üniversiteler dil yeterlilik belgesi görmek ister. Bazı üniversiteler ise sözlü mülakat ve Erasmus Koordinatörlüğü için gerçekleştireceğiniz demo ders sunumu ile yeterliliğinize kanaat getirebilirler. Dolayısı ile Erasmus Programı’na dahil olmak isteyen bireylerin, bulundukları üniversitenin Erasmus Yönergesi’ni inceleyerek nasıl başvuru yapması gerektiğini en doğru şekilde öğrenmesi gerekmektedir. Özellikle dönem başında bu araştırmaya başlamanızı tavsiye ederim çünkü şayet sınav ile Erasmus Programı’na dahil oluyor iseniz tarihleri kaçırmamalısınız.

3. Erasmus Programı için şartlar nedir?

Erasmus Programı

Erasmus Programı için istenen şartların en başında eğitim aldığınız bölüme ait en az bir dönemlik genel not ortalaması yani GANO gerekmektedir. Bunun için genelde 4’lük puanlama sistemi üzerinden en az 2.20’lik bir genel not ortalaması beklenmektedir. Bu genel not ortalamasında istenen ortalamalar üniversitelerde farklılık göstermektedir. Aynı şekilde ilgili öğrenim seviyenize göre de bu değerler değişmektedir. Örneğin, lisansüstü okuyan bir öğrenciden minimum 2.50 genel not ortalaması beklenmektedir. Üniversitenizin hazırladığı Erasmus Yönergesi içerisinde başvuru koşullarından en net şartlara ulaşabilirsiniz. Bu şartları sağladıktan sonra ilgili Erasmus Dil Sınavı’na başvurma şansınız oluşuyor. Şayet dil sınavı zorunluluğunuz yoksa doğrudan ufak bir başvuru ile Erasmus Programına dahil oluyorsanız sırada sizi bekleyen süreç ise ne istediğinize ve hangi ülkeye gitmek istediğinize karar vermek oluyor.

4. Erasmus Programına katıldım, sırada ne var?

Erasmus Programı Nedir

Erasmus Programı‘na kabul almak için tüm şartları sağladıktan sonra Erasmus Stajı mı yoksa Erasmus Eğitimi mi alacaksınız diye en önemli kararı vermeniz gerekmektedir. Şöyle ki, genelde eğitiminizin bitmesine bir seneniz kaldıysa ve siz Erasmus Programı çerçevesinde yurtdışına gitmek istiyorsanız en iyi tercihiniz Erasmus Stajı olabilir. Bu şekilde son senenizi üniversitenizde bitirdikten sonra yani mezun olduktan sonra doğrudan Erasmus Stajı ile yurtdışına gidebilirsiniz. Eğer mezun olmanıza daha var ise, önünüzde 3 aylık bir yaz dönemi ve zorunlu/gönüllü staj yapma gerekliliğiniz varsa bunu da yine Erasmus Programı ile yapabilirsiniz. Özellikle zorunlu bir staj durumunuz olması gerekmemektedir. Staj yapma zorunluluğu olmayan bölümlerdeki öğrencilerde Erasmus Programı bünyesinde Erasmus Stajı yapabilirler. Erasmus Eğitimi düşünen öğrencilerin ise hangi dönemde gitmek istediklerine karar vermeleri gerekmektedir. Özellikle şunu göz önünde bulundabilirseniz, okuduğunuz bölümün hangi döneminde Erasmus Programı yapmanız sizin için en uygun ve en verimli karar olacaktır. Belki tüm bu kararlardan önce Erasmus Programı için amacınızı belirlemiz en iyisi olacaktır. Erasmus Programı kimisi için bir yurtdışı gezme, eğlence programıdır, kimisi içinde yurtdışında iş bulma aracı ve kimisi içinde yurtdışında farklı bir fırsata giden bir basamaktır. Dolayısı ile amacınızı ortaya koyup, ne yapacağınıza karar vermeniz sizin için en iyi kariyer fırsatı olacaktır.

5. Erasmus Programı için Erasmus Eğitimi’ne karar verdim, ne olacak?

Erasmus Programı Nedir

Erasmus Programı çervesinde Erasmus Eğitimi almak istiyorsanız, üniversitenizin ikili anlaşması olan üniversitelerine bakmalısınız. İkili Anlaşmalar listesinde kendi bölümünüzle anlaşma yapılmış olan üniversiteler arasından birini şeçerek yurtdışında okuyabilirsiniz. Dolayısı ile üç adet üniversite tercihi yapmalısınız. Bu noktada bir kaç şeye dikkat etmelisiniz. Öncelikli olarak üniversitenizden sizin okumayı planladığınız dönemden kaç öğrenci var? Ve bu öğrencilerin kaçı sizin istediğiniz okulu tercih etme durumu nedir? Tercih etmek istediğiniz üniversitenin kontenjanı nedir? Örneğin; sadece bir kişilik kontenjanı bulunan bir üniversitenin tercih edilme durumu da yüksek ise Erasmus Sınavı puanınız ya da üniversite genel not ortalamanız yüksek olması önemli olacaktır. Ne kadar yüksek ortalamanız var ise sizin o okula gitmeniz o denli kolay olacaktır. Diğer bir önemli nokta ise üniversitenizin anlaşmalı olduğu üniversiteler dışında farklı bir ülkede, farklı bir üniversiteye gitmek istiyorsanız, kendi şansınızı kendiniz yaratabilirsiniz. Erasmus Programının en güzel yönlerinden biri de bu olsa gerek, hayalinizdeki o yurtdışında bulunan üniversitenin Uluslararası Ofisine ya da Erasmus Koordinatörlüğüne mail atarak, orada öğrenci olmak istediğinizi belirtin. Özellikle de okuma isteğinizi, başarınızı iyi bir şekilde emailde ifade ederseniz, hayalinizdeki üniversitede size olumlu bir dönüş yaparak sizi öğrenci olarak kabul edeceğini söyledikleri takdir, iki üniversite arasında sizler için anlaşma yapılıyor. Kısacası hayalinizdeki üniversiteden olumlu yönde bir email alır almaz, kendi üniversitenizin Uluslararası Ofisine koşun. Ya da en yakında ki Erasmus Koordinatörlüğü’de sizlere yardımcı olacaktır.

6. Erasmus Programı için Erasmus Stajına karar verdim, ne olacak?

Erasmus Programı

Erasmus Programı bünyesinde Erasmus Stajı ile yurtdışında çalışma hakkınız oluyor. Erasmus Stajı yapmak isteyen bireylerin şayet eğitimi devam ediyor ise, yaz tatillerinde minimum 2 aylık olacak şekilde Erasmus Stajı hayalini gerçekleştirebilirler. Erasmus Stajı ya da Erasmus Eğitimi için 2 aydan daha kısa süre söz konusu olursa Erasmus Programı için geçerli bir hareketlilik sayılmaz. Dolayısı ile Erasmus Stajı için minimum 2 aylık maksimum 12 aylık bir serüven yaşayabilirsiniz. Erasmus Stajı tercih ediyorsanız burada size iş oldukça düşüyor. Özellikle Erasmus Staj ilanları araştırarak, bir şirketten kabul almanız gerekmektedir. Bu konuda Erasmus Koordinatörlüğü ya da Uluslararası Ofis size yardımcı olamıyor. İş kabulünüzü aldıktan sonra doğrudan artık Erasmus Stajı serüveninize başlamaya hazır oluyorsunuz.

7. Erasmus Programının avantajları nelerdir?

Erasmus Programı

Erasmus Programı’nın en büyük avantajı size yurtdışı kapısını aralamasıdır. Özellikle Avrupa Birliği’ne dahil ülkeler ile yapılan bir gençlik hareketliliği olduğu için Avrupa kıtasında bulunan ülkelere gitme şansınız olur. Amerika, Avusturalya ya da Japonya gibi ülkeleri düşünüyorsanız, farklı programlara göz atabilirsiniz. Örneğin Amerika için Intrax Küresel Değişim Programı bulunmaktadır. Sizin tercihiniz Avrupa ülkelerinden yana olacaksa şayet Erasmus Programı tam size göre olacaktır. Erasmus Programı yurtdışına çıkmak için kolayca vize almanızı sağlar. Ayrıca sizlere geri ödemesiz hibe adı altında aylık para öder. Böylece yurtdışı için vize alırken en büyük engel olan maddiyatı aşmış olursunuz. Bir çok ülkeden Erasmus Programı’na dahil olan öğrencilerle birlikte unutulmaz anılar yaratırsınız. Sevdiklerinizi özler, kıymetini anlarsınız. Dünyaya bambaşka bir pencereden bakmayı öğrenir, vizyon edinirsiniz. Hayal dünyanızın sınırları genişler, kariyer için çok büyük bir adım atmış olursunuz. Bir türlü yıkamadığınız İngilizce konuşma önyargınızı kırarsınız. Çok daha rahat ingilizce konuşan, özgüvenli bir bireye dönüşürsünüz. Kendinizle o kadar başbaşa kalırsınız ki, neyi istediğinizi ve kim olduğunuzu anlarsınız. Bambaşka bir seni, bambaşka bir ülkede, bambaşka bir kültür ve dostluklar ile yeniden inşaa edersin. En güzeli de nedir biliyor musun? Kendi ayakların üzerinde durabildiğini öğrenirsin. Yani, dünyabigünlük, tadını çıkarın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir